Postavíme ventilátorovou chladicí věž z kompozitního materiálu

Datum: 1.10.2014

Společnost REKO PRAHA, a.s. byla vybrána pro realizaci nové ventilátorové chladicí věže v Třineckých železárnách. Tato věž bude v regionu střední a východní Evropy unikátní v materiálu použitém pro nosnou konstrukci. Byl jím zvolen kompozitní materiál. Přesněji řečeno sklolaminátové profily vzniklé takzvanou pultruzí. Profily FRP, jak se jim zkráceně z anglického názvu Fiberglass reinforced polyester říká, se vyrábí protahování skelných vláken formou, kde dochází k sycení polyesterem a vytvrdnutí. Tento materiál se začíná prosazovat jako konstrukční materiál nahrazující klasické hutní profily. V chladicích věžích se používá na rošty chladicí technologie, nosné skelety ventilátorových chladicích věří, zábradlí, lávky, žebříky apod.

FRP profily se začaly používat na výstavbu skeletu chladicích věží před více než 20 lety v USA. Jedna z prvních chladicích věží z tohoto materiálu byla postavena ve státě Missouri a nedávno byla podrobena podrobnému průzkumu po dvaceti letech provozu. Stav konstrukcí je na následujících fotografiích:

Výhody FRP materiálů jsou především následující:

  • Nízká hmotnost
  • Vysoká pevnost
  • Odolnost vůči korozi
  • Rozměrová stálost
  • Neomezená životnost
  • Nulová údržba
  • Rychlá výstavba

Společnost REKO PRAHA, a.s se snaží tento moderní trend výstavby skeletů ventilátorových chladicích věží přinést i do střední a východní Evropy.

S použitím na pomocných konstrukcích máme již bohaté zkušenosti. Tyto profily jsme použili na podchodnou konstrukci eliminátorů, zábradlí a lávky ve dvou chladicích věžích Iterson výšky 120m v elektrárně Prunéřov II, kde jsou tyto konstrukce namontovány na ploše přesahující 12000 m2. Dále pak máme v referenčním listu montáž zábradlí a lávek ve dvou chladicích věžích výšky 155m v jaderné elektrárně Temelín.